Założeniem każdego treningu jest jak najbardziej efektywna praca mięśni i układu krążenia, co poza niezaprzeczalnymi korzyściami zdrowotnymi powoduje wzrost wydolności organizmu i realizację założonych celów treningowych. Poza niezaprzeczalną rolą diety, bardzo ważnym elementem wpływającym na trening jest strój sportowy.

Fizjologia wysiłku fizycznego

Podczas wysiłku fizycznego zachodzi szereg reakcji adaptacyjnych, mających na celu zapewnienie równowagi organizmu. Pierwszą zmianą po wysiłkową jest wzrost częstości akcji serca, wynikający ze zwiększonego zapotrzebowania mięśni na tlen. Drugą - jest termoregulacja, związana z generowaniem przez wysiłek siłowy ciepłoty ciała i kompensacyjnymi mechanizmami chłodzącymi. Wzmożona produkcja potu ma za zadanie maksymalne obniżenie wzmożonej ciepłoty ciała. Jaki związek z opisanymi reakcjami ma strój?

Strój sportowy - wsparcie na treningu

Najważniejszą właściwością stroju na siłownię jest jego zdolność do kontroli termicznej. W praktyce oznacza to zdolność do odprowadzania potu na zewnątrz i nie wchłaniania wilgoci. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ trening siłowy generuje duże ilości ciepła i wzrost tętna, a dodatkowe nagrzanie organizmu generowane nieodpowiednim strojem poddaje serce dodatkowym obciążeniom. Wzrost temperatury wewnętrznej o 1 stopień powoduje wzrost częstości skurczów serca o 8/min i obniża objętość wyrzutową serca o 11 ml. Towarzyszące nadmiernemu poceniu straty elektrolitów i odwodnienie znacznie ograniczają wydolność serca i mięśni. Wniosek - strój na trening powinien być wykonany z nowoczesnych, dających uczucie suchości materiałów, nie powodujących przegrzania organizmu.

Właściwości doskonałego stroju sportowego

Optymalny strój sportowy to ubranie wygodne, elastyczne, o fasonie dopasowanym do sylwetki. Nie powinien uciskać czy ograniczać pełnego zakresu ruchu całego ciała. Najlepsze materiały, łączące w sobie elastyczność, lekkość, przewiewność i właściwości termoregulacyjne to:

  • poliester
  • poliamid
  • polipropylen
  • elastan
  • dobrej jakości bawełna

Materiały te zapewniają komfort i bezpieczeństwo treningu. Warto zwrócić uwagę na szczegóły: brak suwaków i zapięć, które mogą podrażniać skórę, płaskie szwy czy dodatek jonów srebra o właściwościach antybakteryjnych. I jeszcze podstawa każdego stroju sportowego - buty. Powinny być wygodne, z dobrej jakości materiału, na stabilnej, antypoślizgowej podeszwie. I dopasowane - najlepiej o pół rozmiaru większe, by uwzględnić lekkie opuchnięcie stopy generowane wysiłkiem fizycznym.