Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Już niedługo siłownie zapełnią się wszystkimi, którzy chcą zdążyć przed latem i zrzucić kilka kilogramów lub wypracować wymarzoną sylwetkę. Sportowcy doskonale wiedzą, że efektywność treningu zależy nie tylko od jakości sprzętu, ale również od stroju, który jest używany do wykonywania ćwiczeń. Ważny jest rodzaj materiałów, fason i stopień przepuszczalności powietrza, a także wygoda i swoboda ruchów. Oprócz tego, odzież powinna być dopasowana względem pory roku i konkretnej dyscypliny sportowej. Odpowiedni strój na siłownię pomoże polepszyć nasze wyniki, a nawet uchronić przed niektórymi kontuzjami.

Wygoda przede wszystkim

Siłownia ma przewagę nad innymi formami aktywności - cały rok jest w niej ciepło, dlatego nie musimy sobie zawracać głowy grubszą odzieżą zimową. Kompletując strój postawmy przede wszystkim na wyodę, ponieważ każdy z nas ma nieco inne przyzwyczajenia. Dobra będzie luźna i przewiewna koszulka na siłownie, koniecznie wykonana z oddychającego materiału - dzięki temu unikniemy efektu sauny, a materiał nie będzie przyklejał się do skóry. Szeroki tiszert może jednak przeszkadzać w niektórych ćwiczeniach, dlatego czasami lepszym rozwiązaniem będą obcisłe, elastyczne topy, które przylegają do ciała. Dla kobiet przeznaczone są staniki sportowe, dla mężczyzn koszulki na siłownię bez rękawków. Dół stroju nie może uciskać, ocierać lub krępować ruchów. Mogą to być luźne spodenki bawełniane np. na bieżnię lub przylegające do ciała legginsy, które zapewnią ciepło i lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Na rynku dostępne są specjalne modele, które poprawiają krążenie krwi i limfy "masując" ciało w takcie ćwiczeń. To z kolei zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Pobudzone krążenie dodatkowo przyspiesza usuwanie toksyn.

Udogodnienia

Profesjonalne ubrania dla sportowców szyte są obecnie z tkanin zaawansowanych technologicznie, które bardzo dobrze odciągają wilgoć od skóry i transportują ją w zewnętrzne warstwy ubrania. Niektóre materiały są wzbogacane również jonami srebra, które ograniczają rozwój bakterii, a zatem zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.