Wchodząc do sklepu sportowego, zazwyczaj możemy zwrócić uwagę na to, że oferta charakteryzuje się przewagą w obuwiu. Buty do piłki nożnej oczywiście górują w zestawieniach, ponieważ jest to w dalszym ciągu jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych w Polsce. Czego więc można spodziewać się po producentach? Oczywiście różnych materiałów, systemów i zaawansowania. Warto wiedzieć, co jest ważne dla użytkowników, a co będzie powodem do przepłacenia za swój wybór.

Zachęcamy do dalszej części tekstu, gdzie przedstawimy Wam buty do piłki nożnej w taki sposób, którego może jeszcze nie poznaliście!

Halowe kontra korki

Piłkarz wykonujący kopnięcieGłówna różnica leży w podeszwie, ponieważ podłoża obydwu boisk różnią się znacząco od siebie. Na hali znajdziemy śliski parkiet, gdzie guma doskonale będzie zatrzymywać zawodników, natomiast na boisku będzie murawa, gdzie na obuwiu halowym można się ślizgać. Buty do piłki nożnej przeznaczone na trawę, to tak zwane korki. Wyposażone są one w specjalne wypustki, których zadaniem jest wbijanie się w murawę – chyba nie trzeba mówić, jak jest to istotne w czasie dynamicznych akcji na boisku, których nie brakuje nawet podczas amatorskich i rekreacyjnych spotkań.

Buty do piłki nożnej mogą kosztować od kilkudziesięciu, nawet do kilkuset złotych. Niestety, duże marki mają taką przewagę, że dysponują zespołem wyjątkowo wybitnych specjalistów i inżynierów oraz projektantów, którzy nie zajmują się samym designem, ale także doborem materiałów lub systemami stabilizacji i wentylacji.

Dlaczego niestety? Ponieważ w pewien sposób posiadają one monopol rynkowy i jeśli ktoś chce mieć wygodne oraz bezpieczne buty do piłki nożnej, to musi także dopłacić kilka lub nawet kilkadziesiąt procent ceny za samą prestiżową nazwę, lub logo firmy. Jeśli jednak potrzebujecie obuwia na zajęcia wychowania fizycznego, to spokojnie wystarczą Wam modele z najniższej półki – mecz będzie trwał maksymalnie 30 minut, podczas których będziecie uczestniczyć maksymalnie w kilku akcjach zespołowych i nie zdążycie odczuć różnicy.