O doskonałych właściwościach prozdrowotnych oleju kokosowego słyszał już chyba każdy, a przynajmniej wszyscy Ci, którzy przykładają dużą wagę do tego, jak wygląda ich dieta. Masło kokosowe posiada także szerokie zastosowanie w kosmetyce, ponieważ jego zbawienny wpływ na skórę, włosy lub układ odpornościowy został bardzo szybko dostrzeżony i wykorzystany przez najpopularniejsze marki na rynku. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć Wam jak prawidłowo dobrać olej kokosowy.

Który typ oleju kokosowego wybrać?

W przemyśle istnieją dwa podstawowe procesy przetwarzania kokosów na olej, który wykorzystuje się w kuchni. Pierwszy to olej kokosowy tłoczony na zimno, nazywany także olejem nierafinowanym. W tym przypadku proces produkcji odbywa się bez udziału wysokich temperatur i to właśnie dlatego produkt zachowuje wszystkie swoje prozdrowotne właściwości. Oleje kokosowe tłoczone na zimno oprócz tego, że są uznawane za najlepsze jakościowo tłuszcze do smażenia i pieczenia, to posiadają także lekki, kokosowy zapach i smak. Mimo wszystko dla osób, które z jakichś powodu nie lubią kokosów lub po prostu chcieliby wybrać wersję bezzapachową, istnieje drugi typ – olej kokosowy rafinowany. W tym przypadku do tłoczenia używa się już wysokich temperatur, które mają zwiększać trwałość i przydatność do spożycia. Niestety zawsze „coś za coś” – olej po obróbce termicznej traci niektóre cenne właściwości, co nie dzieje się w przypadku oleju kokosowego tłoczonego na zimno. Kolejnym czynnikiem różnicującym jest cena. Olej rafinowany jest nieco tańczy niż olej kokosowy tłoczony na zimno, dlatego również z tego powodu może być częściej wybierany.

Idealny do kuchni

Ten uniwersalny specyfik posiada szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, gdzie wykorzystuje się go do smażenia i pieczenia, ale także, jako dodatek do koktajli i sałatek. Niektórzy nawet używają go w alternatywie dla masła i smarują nim pieczywo. Olej kokosowy tłoczony na zimno będzie szczególnie chętnie wykorzystywany przez osoby, które chcą, aby ich potrawy posiadały kokosową nutę, natomiast alternatywą dla wszystkich tych, którzy wolą pozostać przy oryginalnym smaku mięsa lub ryb jest olej rafinowany bezzapachowy. Elementem różnicującym te dwa typy jest także temperatura spalania. Olej rafinowany tłoczony na zimno spala się w 177 stopniach Celsiusa, natomiast ten przetwarzany w 204. Olej kokosowy topi się w 25 stopniach, poniżej tej temperatury ma postać masła, powyżej zmienia się w oleisty płyn. Podsumowując, to czy wybierzemy olej kokosowy rafinowany, czy nierafinowany zależy w dużej mierze od naszego zamiłowania do zapachu i smaku kokosa, tego, jak dużą wagę przywiązujemy do wartości odżywczych oraz kwoty, jaką chcemy wydać. Olej kokosowy tłoczony na zimno to bardziej naturalny produkt, który posiada wszystkie właściwości prozdrowotne, olej rafinowany to z kolei dużo trwalsza i nieco tańsza wersja. Niezależnie od powyższych zawsze warto posiadać w domu olej kokosowy, ponieważ lista zastosowań tego wspaniałego produktu nie ma końca.