Ekspresy do kawy, zwłaszcza te rozbudowane modele ciśnieniowe i automatyczne, pozwalają na przygotowanie wielu różnych rodzajów kaw. Ale urządzenia tego typu są niestety dość drogie, a przecież każdy ma prawo do pysznej, aromatycznej kawy. Czy w takim razie osoby nieposiadające ekspresu skazane są na kawę po turecku? Niekoniecznie, bowiem istnieje wiele różnych sposobów parzenia kawy bez wykorzystania ekspresu. Dzięki poznaniu ich będziemy mogli przygotować sobie pyszną kawę, a może i zaskoczyć swoich gości, kiedy serwujemy im coś zupełnie nowego. Oczywiście jakiś sprzęt będzie nam potrzebny, ale zapłacimy za niego nieporównywalnie mniej, niż za ekspres, bo wystarczy nam 100-200 złotych, aby cieszyć się alternatywnym parzeniem kawy.

Chemex

To sposób, który spotkać możemy obecnie w niektórych kawiarniach. Chemex składa się ze szklanej karafki swoim kształtem przypominającej klepsydrę, w której połowie, a więc tym najwęższym miejscu, znajduje się drewniany kołnierz. Chemex to nie tylko zaparzacz do kawy, ale także piękna karafka. W górnej części umieszczamy papierowy filtr, polewamy do delikatnie gorącą wodą, aby przyległ do szkła, wylewamy tę wodę (to bardzo ważne) i dopiero wtedy do filtra wsypujemy zmieloną kawę (ziarna powinny być zmielone dość grubo) i zalewamy ją gorącą wodą. Ziarna możesz zmielić też samodzielnie - najlepsze znajdziesz na stronie http://kawamak.pl/pol_m_KAWA_Kawa-ziarnista-184.html. Najlepszy czas parzenia kawy to około czterech minut, ale oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji. Chemex zapewni nam sporą ilość ciemnej, i dość mocnej kawy. To idealny sposób na parzenie kawy, po którą co rusz możemy wracać do kuchni. A zresztą, po co wracać, ustawmy karafkę na swoim biurku.

Kawiarka

kawa ziarnista

To rozwiązanie powinno być większości znane. Urządzenie zaprojektowane w latach 30. we Włoszech, w Polsce święciły triumfy kilkadziesiąt lat temu i ostatnio znowu wracają do łask. Na rynku dostępne są zarówno tańsze modele aluminiowe, jak i nieco droższe stalowe i właśnie te drugie powinny być waszym pierwszym wyborem. Dodatkowo tańsze modele mają zazwyczaj nieumiejętnie zamontowany wentyl znajdujący się w dolnej części kawiarki - jest to element, który istnieje ze względu na nasze bezpieczeństwo przy kontakcie z wrzątkiem, więc naprawdę nie ma sensu na tym oszczędzać. Chyba, że uwielbiamy szpitalną kawę. Jak działa kawiarka? Do górnej części wsypujemy średnio zmieloną kawę, do dolnej wlewamy gorącą już, ale nie zagotowaną wodę. Kawiarkę stawiamy na źródle ciepła, jak palnik czy płyta indukcyjna (nie każdy model nadaje się do płyty, należy to sprawdzić przed zakupem) i zaczynamy parzenie kawy. Musimy uważać, aby temperatura na kuchence nie była zbyt wysoka.