Bardzo interesującym napojem alkoholowym należącym do rodziny likierów jest likier amaretto. Powszechnie kojarzony z deserami, jak choćby Tiramisu, kawą oraz lodami. Likier ten jest również składnikiem licznych drinków. Warto dowiedzieć się nieco o tym, czym jest likier amaretto, jak się go produkuje i czy możliwe jest wreszcie przygotowanie go samodzielnie.

Czym jest i skąd pochodzi likier Amaretto?

Likier amarettoAmaretto to słodki, delikatnie gorzkawy likier zawierający od kilkunastu do nawet trzydziestu kilku procent alkoholu w objętości. Nazwa wywodzi się z języka włoskiego i oznacza goryczkę, jakże charakterystyczną dla tego rodzaju napoju alkoholowego. Za wszelkie aromaty, w tym nuty waniliowe oraz migdałowe odpowiadają benzaldehydy, charakterystyczne dla roślin pestkowych. Nuty te pozyskiwane są również z pestek moreli, śliwek, lecz głównym składnikiem dla produkcji są migdały.

Do przygotowania likieru amaretto wykorzystuje się pestki, głównie ze względu na wymienione wyżej składniki. Związki takie jak nitroprusydek sodu oraz inne podobne związki charakterystyczne dla roślin pestkowych odpowiadają za charakterystyczny aromat. Część osób w tychże alkaloidach, jak choćby w amigdalinie dopatruje się działania antynowotworowego - na razie jednak tezy o takowym działaniu nie zostały potwierdzone przez świat naukowy. Likier amaretto rzecz jasna pochodzi ze słonecznej Italii!

Dla jakich celów wykorzystuje się ten likier?

Z zastosowaniem likieru amaretto można dowolnie eksperymentować. Stał się on dodatkiem do choćby zmodyfikowanych, klasycznych drinków, jak Amaretto- Pina Colada. Potencjał amaretto wykorzystują również drinki na bazie mleka, śmietanki oraz kawy.

Nuty migdałowe wyjątkowo pasują do aromatów kakao, kawy, śmietanki - widać więc olbrzymi potencjał dla produkcji różnego rodzaju słodkości. Poczynając od Tiramisu, kończąc na ciasteczkach, czekoladkach oraz kawie przyprawianej likierem amaretto.

Czy można go przygotować samodzielnie?

Pośrednio tak. Mając odpowiednie składniki, likier amaretto można przygotować bez większego wysiłku w domowym zaciszu. Potrzebne jest jedynie: przygotowanie zaczynu z wody i cukru, karmelizacja powyższego roztworu. Następnie należy z wódką lub innym wysokoprocentowym alkoholem utrzeć migdały, wanilię lub też inne dedykowane pestki. Taka mieszanka musi poleżeć co najmniej 10 dni, aby wszelkie związki zapachowe i alkaloidy rozpuściły się alkoholu. Następnie można przystąpić do powolnego rozcieńczania mieszaniny alkoholu i migdałów, przy wykorzystaniu odpowiednio przygotowanego wcześniej roztworu. Przed leżakowaniem i butelkowaniem dobrze jest sklarować likier, eliminując większe fragmenty migdałów, łupy oraz inne zanieczyszczenia produkcyjne.

Wszystkie składniki potrzebne do przyrządzenia likieru amaretto, można w łatwy sposób nabyć przez internet w sklepie WinoDomowe.pl: https://www.winodomowe.pl/product-pol-517-Amaretto-likier-migdalowy.html.