Regularne badania w przychodni pediatrycznej pozwalają ocenić rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, aby w miarę możliwości jak najwcześniej wykluczyć pewne wady rozwojowe. Nie inaczej jest w przypadku bilansu zdrowia dwulatka, na którym sprawdzane są ogólne cechy rozwoju, takie jak słuch, mowa, wzrok czy układ ruchu. Całość przeprowadza lekarz rodzinny, w asyście pielęgniarki.

Czy warto je robić?

niemowlakWielu rodziców zastanawia się, czy pójście z dzieckiem na takie badanie jest konieczne. Odpowiedź brzmi: oczywiście! Pozwala bowiem wykryć ewentualne schorzenia i zaburzenia w jego rozwoju, takie jak: skolioza, nierówności kończyn, wady statyczne stóp czy choroby nerwowo-mięśniowe. Odpowiednio szybko podjęte działania pozwalają należycie zaingerować w źródło problemu i uniemożliwić dalsze utrwalanie wady. I choć bilans zdrowia dziecka nie jest obowiązkowy to jednak zalecany.

Jak wygląda?

Na badanie należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz wszelką dotychczasową jego dokumentację medyczną. W trakcie lekarz pediatra ma prawo zapytać o stan zdrowia pacjenta, z jakimi chorobami do tej pory miał styczność oraz sprawdzić regularność wykonywania szczepień profilaktycznych. Bilans zdrowia dwulatka przebiega nieco inaczej, jak w przypadku starszych grup wiekowych. Między 2. a 6. rokiem życia pediatrzy duży nacisk kładą na prawidłowy rozwój psychoruchowy. Po 10. ocenie podlega także rozwój płciowy. Oprócz kontroli wagi, wzrostu i pomiaru ciśnienia tętniczego, sprawdzany jest wzrok i słuch. Badana jest także postawa dziecka w pozycji stojącej, jego ogólna sylwetka, plecy w skłonie oraz stopy w obciążeniu. Podobne badania wykonuje się także w pozycji leżącej, sprawdzając długość kończyn oraz ruchomość stawów. Zalecane jest rozszerzenie bilansu zdrowia dwulatka o ścieżkę podometryczną, która choć nie wchodzi w skład podstawowego badania, niemniej jednak okazuje się ważna w ocenie prawidłowej postawy dziecka. W razie wykrycia jakichkolwiek niepokojących nieprawidłowości, lekarz ma prawo wydać rodzicom skierowanie do poradni specjalistycznej, mającej na celu dokładniejsze zdiagnozowanie problemu.

Artykuł zainspirowany został wpisem na blogu parentingowym http://jestemmama.pl/bilans-dwulatka-2-latka-pytania-i-odpowiedzi/